STARCIE RZĄDU PERU Z FIRMĄ PFIZER W KWESTII OCHRONY PRAWNEJ W PRZYPADKU SKUTKÓW UBOCZNYCH WYWOŁANYCH SZCZEPIONKĄ P/COVID-19
STARCIE RZĄDU PERU Z FIRMĄ PFIZER W KWESTII OCHRONY PRAWNEJ W PRZYPADKU SKUTKÓW UBOCZNYCH WYWOŁANYCH SZCZEPIONKĄ P/COVID-19
Minister Zdrowia Peru: „RYZYKUJEMY NASZĄ SUWERENNOŚCIĄ”
W Peru negocjacje z firmą Pfizer w sprawie umowy na zakup szczepionki przeciw COVID-19 stanęły w martwym punkcie, powiedziała minister zdrowia tego kraju, przytaczając konflikt dotyczący nietykalności prawnej firmy farmaceutycznej, która może podważyć suwerenność Peru.
Urzędnicy pozostawali „w stałym kontakcie” z gigantem farmaceutycznym Pfizer od lata, jednak w ubiegłym miesiącu rozmowy zakończyły się niepowodzeniem po „polemikach” w kwestii niektórych klauzul umowy, w tym związanych z ceną i dostawami, ale także z tym, że gigant farmaceutyczny jest zwolniony z odpowiedzialności prawnej w razie wystąpienia poważnych skutków ubocznych po szczepionce, powiedziała we wtorek minister zdrowia Peru, Pilar Mazzetti.
„Jest kilka szczegółów, co do których nie zgadzamy się z firmą Pfizer”, powiedziała Mazzetti, „Ma to związek z cenami i harmonogramem dostaw ”, a także „zrzeczeniem się tak istotnych elementów, jak ochrona prawna”, zauważyła.
[ To prawda, że szczepionka jest potrzebna, ale prawdą jest również, że istnieją aspekty związane z suwerennością naszego kraju, której kraj musi chronić… dotyczy to ryzyka dla przyszłych pokoleń.]
Szefowa resortu zdrowia Peru powiedziała, że ponieważ większość negocjowanych punktów obejmuje klauzula poufności, nie może podać więcej szczegółów, zapewniła jednak, że rozmowy będą kontynuowane. „Mamy nadzieję, że spór zostanie rozstrzygnięty w taki sposób, abyśmy mogli ustalić, kiedy szczepionka nadejdzie”, mówiła dalej.
Chociaż Peru zapowiedziało podpisanie ostatecznej umowy z gigantem farmaceutycznym Pfizer na około 10 mln dawek na koniec listopada, Mazzetti oświadczyła, że proces został wstrzymany po tym, jak okazało się, że niektóre klauzule umowy wymagają „głębszej analizy” i określenia, czy są zgodne z peruwiańskim ustawodawstwem.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy obywatele Ameryki Łacińskiej wyrażają zaniepokojenie prawnymi wymogami odnośnie odpowiedzialności firmy farmaceutycznej, z którą prowadzą rozmowy; na przykład prezydent Brazylii Jair Bolsonaro stwierdził w ubiegłym miesiącu, iż „jest zupełnie jasne, że nie biorą żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki uboczne. Jeśli zamienisz się w aligatora, będzie to twój problem”. Urzędnicy państwowi w Argentynie podnieśli podobne zastrzeżenia.
Ponieważ zaniepokojenie kwestą odpowiedzialności staje się istotną przeszkodą dla niektórych narodów, Bank Światowy wydał we wtorek oświadczenie, że pracuje wspólnie z ponad stu krajami nad rozwiązaniem tej kwestii na poziomie prawa lokalnego bądź też w inny sposób. (lobbing i modyfikacje prawne w zamian za pomoc finansową? – przyp. aut.) Prezes Grupy Banku Światowego, David Malpass oświadczył też, że zamierza przeznaczyć 160 miliardów dolarów z rezerw bankowych do końca czerwca, aby pomóc krajom rozwijającym się w otrzymaniu szczepionki i zwalczeniu pandemii.
W Peru miały miejsce badania kliniczne nad szczepionkami przeciw koronawirusowi prowadzone przez szereg innych firm, jak między innymi chińska Sinopharm, brytyjsko-szwedzka AstraZeneca oraz Johnson&Johnson z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Obecnie Peru negocjuje dostawy szczepionki z dwudziestoma różnymi laboratoriami, powiedziała szefowa resortu zdrowia. Rozmowy z AstraZeneca podobnie zostały wstrzymane w październiku, gdy rząd stwierdził, że spółka nie dostarczyła danych na temat szczepionki, niemniej, zdaniem agencji Reuters, negocjacje z tą spółką również trwają .